Med je slatka sirupasta materija, proizvog medonosnih pčela , dobijena sabiranjem slatkih sokova iz cvetova raznih medonosnih biljaka preradjen u želudcu pčele (enciklopediska definicija).
Pre oko 3.000 godina pre n.e. spominje se med kao hranljiva i lekovita materija. Spominje se u Bibliji i Kuranu. Hipikrat, otac medicine u četvrtom veku pre n.e. daje upustvo i recepte kako lečiti razne bolesti medom. Kasnije su Galen, Avicena i drugi takođe davali upustva o lečenju medom. U Antičkoj Grčkoj medovinu, alkoholno piće od meda, smatrali su pićem Olimpa. Pozitivno utiče na zdravlje čoveka: Ako se zna, da pčele da bi sakupile jedan kilogram meda, moraju da preletu razdaljinu kao četiri dužine ekvatora, da posete oko 4 miliona cvetova i naprave oko 150.000 letova, treba uvažavati taj trud pčela najvrednijih stvorenja na svetu.
U cilju zaštite zdravlja odrasli treba svako jutro da uzmu jednu supenu kašiku, a deca kavenu kašiku meda rastvorenog u mleku, čaju ili vodi . Ako se očekuje povećan umni ili fizički napor jutarnju količinu meda treba duplirati. Posebno je važno da redovno med koriste mladi i zato se preporučuje roditeljima da nikad dete ne otpreme u školu, a da nisu uzeli jednu kavenu kašiku meda. Šećer, kao zaslađivač, treba zameniti medom, kad god je to moguće, jer se te dve hranljive materije ne mogu upoređivati. Šećer je samo energija, opustošen tehnološkom preradom i ne retko šteti organizmu, jer varenjem i metabolizmom dok se pripremi da ga ćelije koriste kao enerjiju, krade fermente, vitamine i minerale iz organizma koji su uneseni sa drugim namirnicama. Ne može se tvrditi da je šećer sam po sebi otrovan, ali sa epidemiološkog stanovišta njegovo preterano konzumiranje izaziva nastajanje nekih bolesti. Med je prirodno bogastvo, svega onoga što šećer nema, bolje je hranljivosti i lekovit je. Bugarski akademik prof. dr med. Stojmir Mladenov u izvanrednoj knjizi «Apiterapija»navodi da je američki fiziolog Kendal u svom izveštaju Svetskoj zdravstvenoj organizaciji napiaso da se srčane bolesti i arterioskleroza češće javljaju u zemljama koje više koriste šećer i preporučuje zamenu šećera medom i šećer proglasio neprijateljem društva br.1. Džastin Glas iz Englenske smatra da svakodnevna uoptreba meda treba da bude zlatno pravilo čoveka u borbi protiv arterioskleroze. Naučnici smatraju da je šećer neprijatelj broj jedan ljudskog zdravlja. Drgi englenski naučnik, šef katedre za ishranu u Londonu tvrdi da je upotreba šećera u velikim količinama vrlo štetna, da dovodi do povećanja holesterola u krvi i do oboljenja koronarnih krvnih sudova. Posebno treba izbegavati veštačke zaslađivče, jer od njih organizam čoveka nema nikakve koristi, a može da bude štetan po zdravlje. Narodna izreka kaže Sastav meda Med najviše ima ugljenih hidrata i to: Dejstvo meda na organizam čoveka Najvažnija profilaktička i lekovita svojstva meda su:
Med je zdravo uzimati svakodnevno, pola sata pre jela, odrasli 100 gr, a deca 30 gr na dan (jedna supena kašika sadrži 30 gr., a kavena kašika 10gr. meda) rastvorenog u vodi, čaju, mleku, ili soku. Dnevnu količinu uzetog meda dobro je podeliti u tri obroka. Po pravilu med uzimati drvenom kašikom i što duže držati u ustima, jer se preko sluznica usta deo resorbuje, direktno prelazi u krv i odmah je na raspolaganju ćelijama. Neke osobe nakon uzimanja koncetrovanog meda osećaju nelgodnost u želudcu u bol u vidi pečenja ili mučnine, a kad istu količinu meda uzme rastvoren u čaši vode, mleka čaja ili soka takvih smetnji nemaju. Znači da to nije intolerancija jer ne izaziva štetne posledice. Zato se kaže med se pije ne jede. Često se postavlja pitanje od kog uzrasta mala deca mogu koristiti med u ishrani ? Med se često koristi u kombinaciji sa drugom zdravom hranom i sa lekovitim biljem, zavisno od toga koje stanje treba sprečavati ili lečiti.
Med ne treba da koriste osobe koje su: Deca do godinu dana, po većini preporuka, ne treba da koriste med, mada, i ovo je preporuka najvećeg dela pedijatara, iako ima mišljenja da deca odmah nakon rođenja mogu koristiti med pola do 1 gr. na kilogram telesne težine. Osobe koje imaju intoleranciju na med ne uzimaju med, mada je takvih osoba vrlo malo. Med je koristan kao zdrava hrana i pomoćni lek za ljude svih životnih doba, od začeća do kraja života, to je blagotvorna materija koju su nam podarila najvrednija stvorenja na svetu-pčele. |
Prim. dr med. Vidoje Kulić iz Sombora
1 Comment
Comments are closed.