Med nije samo ukusan premaz na hlebu, med je nešto više i uvek se u svim narodima i verama koristio u najrazličitijim mogućim situacijama. Med je ljudima bio dostupan gotovo pa oduvek, kao takvog su ga koristili između ostalog i za lečenje otvorenih rana, čireva i ostalih obolenja kože. Pojavom se moderne medicine upotreba meda u lečenju smanjivala kako je medicina i primjena farmaceutskih sredstava napredovala. Danas se med ponovno vrača sve više kao dopuna savremenoj medicini i tamo gde ona nema željenih učinaka. Treba znati da med nije lek, niti su pčelari lečnici, iako su brojna svedočanstva o pozitivnim učincima meda u narodnoj medicini na razna oboljenja pa tako i ona kožna. Svakako treba posebno kod ozbiljnijih problema primenu meda u lečenju raditi u dogovoru sa lekarom ili specijalistom za određeno područje.
Med i otvorene rane:
Mnogi se pitaju kakvo točno djelovanje med ima na ranu? Med se kao takav koristio i u vrijeme 2. svjetskog rata za što učinkovitije lječenje otvorenih rana. Med je naime namirnica – slatka tvar u kojoj bakterije ne mogu preživjeti, a mazanjem meda na samu ranu pojačava se protok krvi i limfe pa se na taj način stvaraju bolji uvjeti za stanice na mjestu rane.
U jednoj studiji kod 59 slučajeva s ranama i čirevima koji konvencionalnim lječenjem nisu pokazali rezultate pune dvije godine lječenje medom pokazalo je pomak već nakon sedam dana. U drugoj su se pak pacijenti koji su dobivali med oporavljali brže nego oni koji su primali klasične kirurške zahvate i antibiotike.
Za lječenje otvorenih rana i čireva med se pomješa s ribljim uljem u omjeru 25% ribljeg ulja i 75% meda. Nanosi se na sterilnu očišćenu ranu te zavija gazom.
Med i otekline:
Oblog od meda pomješanog s brašnom stara je narodna receptura za otekline.
Med i žuljevi:
U slučajevima masne / premasne kože se dva decilitra tople vode promješa sa jušnom žlicom meda i suhim cvijetom nevena. Kožu prema narodnoj medicini tretirati 2-3 puta dnevno.
Med i žuljevi:
Sitno naseckan ili samljeven češnjak se pomješa s medom u omjeru 3:1, na primjer 3 žlice mljevena češnjaka i žlica meda, te se nanese na mjesto žulja fiksira flasterom ili gazom te ostaviti da odstoji preko noći.
Upala grla, atletsko stopalo i san:
Med ima i druga ljekovita svojstva i koristi – pomiješajte ga s limunom i toplom vodom da smiri upalu grla i kašalj u tome mu nema ravna, a uz vruće mlijeko s medom san je bolji. Med se kao takav koristi i za atletska stopala i druga gljivična oboljenja.
Med i dermatitis:
Dermatitis nije opasan po život, no vrlo je neugodan kako fizički tako i psihički. Dermatitis uzrokuju spojevi koji izazivaju alergiju i iritacije. Prije tretmana se u cilju detoksikacije tijela pije med otopljen u vodi te treba izbjegavati stres. Dva decilitra tople vode se promješa prema narodnoj medicini sa žlicom listova kadulje i žlicom meda. Tretirati željeno mjesto u vidu obloga 2-3 puta dnevno.
Med i bubuljice:
Za bubuljice se u narodnoj medicini koristio med pomješan sa žutanjkom i kuhinjskom soli. Omjer mješanja je dvije žlice meda, žlica soli i tri žutanjka, sve se skupa promješa da se dobije kompaktna masa koja se stavlja na bubuljice (i čireve) te se omota čistom gazom.