21. January 2013./Recepti i apiterapija

wlugefOva 2013. godina u Srbiji će biti u znaku velikog jubileja hrišćanstva – 17 vekova od donošenja Milanskog edikta. Ovim zakonskim tekstom (313) je sveti car Konstantin Veliki, rođen u Nišu, odnosno drevnom Naisusu, proglasio versku ravnopravnost i omogućio slobodno ispovedanje hrišćanstva na teritoriji Rimskog carstva.

Nizom kulturnih, turističkih i drugih manifestacija i svečanosti u Nišu, Begradu i u drugim gradovima u Srbiji biće obeležena godina velikog jubileja. Niš će biti tokom cele godine duhovna prestonica Srbije. Obeležavanje jubileja već je počelo 17. januara i nastaviće se nizom manifestacija u maju i junu, a centralna svečanost biće održana oktobra ove godine u Nišu. Ovaj jubilej hrišćanstva obeležava se svuda gde je car Konstantin stolovao i u gradovima koji su u vezi sa njegovim životom – u Rimu, Milanu, Jerusalimu, Istanbulu (Carigradu), Jorku i Triru.

Veliki jubilej biće povod brojnim turistima iz celog sveta da posete Srbiju i Niš i tom prilikom se uvere u tradicionalno gostoprimstvo srpskog naroda. Posebno grad Niš, kao domaćin centralne proslave, imaće priliku da ugosti brojne goste i pokaže im svoje istorijske i turističke znamenitosti, ali i vrednosti u kulturi, zanatstvu, veri i tradiciji, sa specifičnim sadržajima i duhom starog niša.

Niš, rezidencija rimskih careva, je pravo mesto gde možete osetiti ukus tradicionalne južnjačke kuhinje i uneti svoju dušu u jelo kao glavni začin. Jedna od značajnijih vrednosti je kulinarstvo iz vremena cara Konstantina i starog Niša. Kuhinja toga vremena odlikovala se složenim sosovima i jakim začinima, koji bi hrani potpuno promenili njen prvobitni ukus. Često su upotrebljavali med da bi začinili jela. Pilo se vino kome se dodavala hladna ili mlaka voda, zaslađena medom. Evo nekoliko recepata sa medom iz tog vremena, koje pčelari mogu pripremiti, ali i preporučiti drugima, kao specijalitete starog Niša.

Poslastica od hleba

Jednu veknu hleba iseći na kriške. Sa kriški odstraniti koru i iseći ih na veće komade. Zatim, komade namočiti u mleko i pržiti ih na vrelom ulju. Kada je hleb pržen zaliti ga medom i poslužiti.

Jajčano testo sa mlekom i medom

Umutiti 4 jaja, pa u njih naliti ¼ l mleka i 5-6 kašika ulja.

U posudu naliti malo ulja i zagrejati ga dok ne počne da cvrči. U zagrejano ulje sipati pripremljenu smesu i pržiti. Kada je testo prženo izvaditi ga iz posude, staviti na okrugli pladanj, zaliti ga medom i po ukusu pobiberiti. Poslužiti toplo.

Pršuta pečena u testu

Veći komad sušenog mesa od svinjskog buta kuvati sa 200 g suvih smokava i nekoliko listova lovora. Kada meso bude mekano, sa njega skinuti kožu i napraviti rezove koji se napune medom. U međuvremenu napraviti testo od 400 g brašna, sasvim malo vode i isto toliko maslinovog ulja. Skuvano i pripremljeno meso uvaljati u testo, time ga obložiti i tako ga peći u pećnici. Kada je meso pečeno, odstraniti testo i poslužiti samo meso. Uz pečenje poslužiti umak i začine po želji.

Poslastica od pšeničnih klica

Naklijalo seme pšenice samleti u mašini za meso ili izgnječiti u avanu, pa dodati narendanu šargarepu i jabuku, mleveni orah, med, slatkog od nekog voća i sl.

Punjene jabuke

Sastojci: 4 velike kisele jabuke, 100 g oraha, 4 supene kašike meda, 100 g suvog grožđa i 100 g dvopeka.

Priprema: Jabuke nemojte ljuštiti. Nožem ili kašičicom izvadite sredinu vodeći računa da donji deo ostane čitav. Usitnite dvopek i orahe i pomešajte sa suvim grožđem. Ovom smesom punite jabuke, prelijte medom i kuvajte na pari petnaestak minuta. Poslužite ohlađeno. Ukrasite po želji.

Izvor SPOS.ONFO

Vlastimir Spasić

Predsednik odbora za marketing i

odnose sa javnošću IO SPOS-a

Add Comment